Óvodapszichológus az óvodánkban

Kedves Szülők!Békési Eszter vagyok, szeptember 1-jétől csatlakozom be a hatodik kerületi óvodák életébe óvodapszichológusként. Szeretném Önöknek röviden összefoglalni, hogy mi a szerepem, milyen helyzetekben találkozhatnak velem a gyermekek, és szülőként Önök hogyan, milyen kérdésekkel tudnak megkeresni.

Mi egy óvodapszichológus feladata?

Az óvodapszichológus az óvodapedagógusok munkáját támogatja, szorosan együttműködik a családdal és az intézmény szakembereivel is. Szülői vagy pedagógusi kérés esetén foglalkozik a gyermekek óvodai beilleszkedésével, érzelmi biztonságával és az életkoruknak megfelelő szociális, viselkedésbeli és érzelmi fejlődés elérésével.

Mikor és hogyan találkozhatnak a gyermekek óvodapszichológussal?

Pedagógus kérésre az óvodapszichológus bemehet gyerekcsoportokba, ott megfigyelhet egész csoportot érintő nevelési helyzeteket. Igény esetén a csoport pedagógusaival közös foglalkozást is tarthatnak egy-egy téma mentén, ami az egész gyerekközösséget érinti, például a csúfolódás megelőzése, vagy egymás elfogadásának az elősegítése témában.

Más helyzetben, amikor nem a csoport, hanem egy gyermek igényel egyéni pszichológiai támogatást, azt szülő és óvodapedagógus is jelezheti az óvodapszichológusnak. Ilyenkor a gyermek minden esetben csak szülői beleegyezéssel vehet részt egyszemélyes vagy kiscsoportos foglalkozáson a pszichológusnál, és ezeket a foglalkozásokat szülő – és pedagóguskonzultációk egészítik ki.

Milyen gyermeket érintő kérdésekkel, témákkal érdemes szülőként óvodapszichológust felkeresni?

• Óvodai beszokással vagy beilleszkedéssel kapcsolatos nehézségek
  • Erős szorongás, visszahúzódás, túlzott félénkség
  • Nehezebb kapcsolatteremtés más gyermekekkel
  • Érzelmek és indulatok szabályozásának a nehézsége
  • Otthoni, családi nevelési kérdések
  • Életkornak megfelelő fejlődéssel, érettséggel kapcsolatos kérdések

Milyen hosszan járhat egy gyermek óvodapszichológushoz?

Az óvodapszichológus az intézményekben főleg megelőző, preventív céllal tevékenykedik, így csak rövid, pár alkalmas folyamatokat vállal gyermekekkel, szülőkonzultációkat is rövidebben, 1-2 találkozás alkalmával tarthat. Ha egy gyermeknek hosszabb pszichológiai megsegítésre van szüksége, pszichoterápiára vagy diagnózis megállapítására, akkor az óvodapszichológus abban támogatja a családot, hogy megtalálják a gyermeknek megfelelő ellátást és szakembert a pedagógia szakszolgálatban, egészségügyi szakellátásban vagy más intézményben.

Elérhetőségeim:

A hét minden hétköznapján a kerület más óvodájában tevékenykedem, délelőttönként és koradélután látogatom az intézményeket.

• Hétfő - Mesevilág Óvoda
  • Kedd - Játékvár Óvoda
  • Szerda – Szív Óvoda
  • Csütörtök – Fasori Kicsinyek Óvoda
  • Péntek – Kincseskert Óvoda

Bővebb információkról érdeklődni, kérdezni érdemes lehet a csoportban az óvodapedagógusoknál vagy közvetlenül nálam emailen, telefonon. Szülőkonzultációhoz időpontot foglalni szintén emailen vagy telefonon lehetséges.

• eszter.bekesi.pszichologus@gmail.com
  • 06-20-486-5130